Životopis

Narodil jsem se v první polovině šedesátých let minulého století (1964) ve Frýdku Místku v rodině báňského inženýra. Vyrůstal jsem v Havířově a v Šenově, kde jsem taky musel chodit do školy a na gympl.

V roce 1987 jsem zamával brněnské universitě a s prvním titulem se vydal do odborného světa. Protože jsem se nemohl dočkat, tak jsem už v roce 1986 nastoupil na ostravskou pobočku ČHMÚ. Postupně jsem se potkal s klimatologií, meteorologií, hydrologií a okrajově i s čistotou ovzduší.

Ve stejném roce jsem začal externě vyučovat na Ostravské universitě, kde se snažím s malým úvazkem zůstat v kontaktu se studentským životem dodnes.

V roce 1991 jsem začal stoupat po kariérním žebříčku. Byl jsem vedoucím oddělení meteorologie a klimatologie. Většina mých podřízených byla starší než já a byla to klidná a krásná doba.

V roce 1996 jsem se začal zabývat klimatologickou databází v ČHMÚ a postupně jsem ne zcela oprávněně získal pověst „stvořitele aplikace CLIDATA“. Tato aplikace se dnes používá v ČHMÚ a vyvezli jsme ji do mnoha dalších zemí (Ghana, Makedonie, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Barbados, Niger, Etiopie, Dominikánská republika, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Namibie, Černá Hora, Guyana, Tanzánie a další) a ve spolupráci s AGRHYMET v Nigeru je aplikace šířena do dalších zemí Afriky. Více na www.clidata.cz.

V roce 2003 jsem se pracovně přesunul do Prahy, kde jsem se usadil na židli „nejvyššího“ českého meteorologa. Vydržel jsem to do konce roku 2011. V roce 2012 jsem se vrátil do Ostravy a zpět ke klimatologii.

Po dlouhém úsilí a na druhý pokus se mi podařilo v červnu 2007 obhájit disertaci.

V letech 2008 až 2012 jsem byl členem dozorčí rady ÚFA AV ČR. Byla to zajímavá zkušenost.

V letech 2011 až 2023 jsem zastupoval Česko na pozici "GEO Principal" v GEO.

Od 16. srpna 2010 mi okolí začalo říkat „dědečku“.

Od roku 2013 jsem se stal vedoucím redaktorem časopisu Meteorologické zprávy.

Od dubna 2014 jsem své působení v klimatologii rozšířil o funkci národního kontaktu pro IPCC.

Od roku 2015 jsem členem redakční rady slovenského Meteorologického časopisu.

Od července 2020 koordinuji řešení projektu TAČR s názvem PERUN, který, dá-li Perun, budeme řešit do konce roku 2026.

Pokud potřebujete prezentovat nějaku mou fotografii, zde máte tři možnosti:

  •     21. září 2020, autor: Hynek Adámek pro National Geographic 

  •     17. října 2022, autor: Radim Tolasz pro nějakou oficialitu :-)

  •     30. června 2023, autor: Vojta Herout pro nadaci Partnertství